S predstavitvijo akcije “Za manj otrok v skupini, za večjo kakovost!” na novinarski konferenci se je 22. aprila 2025 začela Svizova aktivnost zbiranja podpisov za ukinitev možnosti občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka. Vodstvo sindikata, glavni tajnik ter članice predsedstva Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviza, so predstavili podrobnosti zbiranja podpisov med zaposlenimi in starši vrtčevskih otrok, s katero želi sindikat doseči ukinitev možnosti občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka.

Na zboru Sindikalne konference predšolske vzgoje, ki smo ga v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije izpeljali 10. aprila 2025, so sindikalni zaupnice in zaupniki potrdili sklep, da Sviz v vrtcih organizira akcijo zbiranja podpisov »Za manj otrok v skupini, za večjo kakovost predšolske vzgoje!« Namen akcije je s podpisi podpore vseh zaposlenih v predšolski vzgoji in staršev vrtčevskih otrok doseči, da bi ukinili možnost občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka.

Zbiranje podpisov je povezano z aktualnim predlogom sprememb in dopolnitev Zakona o vrtcih (ZVrt-H), ki omenjeno možnost občin ohranja, četudi obstajajo proti temu številni strokovni argumenti in pobude zaposlenih ter so tudi odločevalci podali drugačne zaveze. Sprememba bistveno posega v predšolsko vzgojo in se nanaša na prav vse zaposlene v vrtcih, zato je sindikat pozval svoje članice in člane v vrtcih, naj prispevajo svoj podpis k tokratni pobudi ter k temu pozovejo tudi vse druge zaposlene v predšolski vzgoje, vsebine pa naj predstavijo tudi staršem predšolskih otrok in tudi njih povabijo k podpisovanju.
S koncem letošnjega marca se je namreč končala javna obravnava predloga sprememb ZVrt-H, ki ga je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in ki ne odpravlja možnosti občin, da lahko povečajo sicer zakonsko določeno največje število otrok v oddelkih za dva dodatna otroka. Ta možnost se s predlogom ohranja, dodatno pa je celo določeno, da se jo s podzakonskim aktom lahko omeji le izjemoma, in sicer navkljub temu, da:
· obstaja za ukinitev možnosti povečevanja števila otrok v oddelkih veliko strokovnih argumentov, ki so povezani z izvajanjem vzgojnega dela in koristjo otrok,
· se tovrstna možnost, ki bi morala biti izjema, v vrtcih izvaja bolj kot pravilo
· je delovna skupina za pripravo predlogov sprememb normativov iz leta 2023, sestavljena iz predstavnikov zaposlenih, vodstev in resornega ministrstva, ukinitev možnosti dodatnih dveh otrok podala kot ključen in nujen predlog sprememb normativov
· se je minister, pristojen za izobraževanje, leta 2023 s pisno izjavo Svizu zavezal, da bo ministrstvo ustanovilo delovno skupino za pripravo predlogov sprememb Zakona o vrtcih, in sicer predvsem zaradi odprave normativa za dodatna dva otroka v oddelkih
· že iz Bele knjige za vzgojo in izobraževanje iz leta 2011 izhaja, da razmerje med strokovnimi delavci in številom otrok v oddelku ni zadovoljivo, in je bilo med drugim predlagano zmanjšanje števila otrok v skupini
· je v lanskoletnem predlogu Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 med ukrepi za posodobitev sistema predšolske vzgoje izrecno predlagan ukrep, da se 17. člen Zakona o vrtcih spremeni tako, da se ukine fleksibilni normativ (možnost dodatnih 2 otrok v oddelku)
· so generacije predšolskih otrok v Sloveniji vse manjše in bi bila lahko možnost povečevanja števila otrok v skupini izpeljana postopoma v prehodnem obdobju.
Predvideno je, da bo aktualni predlog sprememb in dopolnitev Zakona o vrtcih v kratkem potrjevala Vlada RS in neposredno zatem o njem odločal še Državni zbor. Uradno zbiranje podpisov se je tako začelo danes, 22. aprila, in bo trajalo do najpozneje petka, 16. maja 2025. S čim več zbranimi podpisi želijo zaposleni v vrtcih ob podpori staršev vplivati na odločitev poslancev in poslank, da bo iz zakona izvzeta možnost ohranitve povečanega normativa za število otrok v oddelkih vrtcev.
* * *
V uvodu v novinarsko konferenco, s katero smo v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) 22. aprila 2025 oznamovali začetek zbiranja podpisov za ukinitev možnosti občin, da v oddelkih vrtcev povečujejo število otrok, je Marjana Kolar, predsednica glavnega odbora Sviz in Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz, uvodoma spregovorila o ozadju odločitve sindikata, da izpelje omenjeno akcijo. Poudarila je, da so se razmere v predšolski vzgoji od takrat, ko je bila možnost povečanja števila otrok v oddelkih vrtcev vpeljana kot začasna izjema, izrazito spremenile. Generacije predšolskih otrok so se zmanjšale, posamezni oddelki se ukinjajo, število zaposlenih posledično zmanjšuje, a občine pri povečevanju števila otrok v vrtčevskih skupinah vztrajajo, žal tudi ali celo zgolj iz finančnih razlogov. Takšno ravnanje po besedah predsednice sindikalne konference predšolske vzgoje neposredno posega v kakovost izvajanja dela v predšolski vzgoji, pri čemer je slednje v pomembno spremenjenih družbenih okoliščinah že sicer postalo zahtevnejše. V vrtce je namreč vključenih zmeraj več otrok s posebnimi potrebami, otrok priseljencev in otrok z drugimi rizičnimi dejavniki.
V organizaciji Sviza od 22. aprila 2025 do 16. maja 2025 poteka akcija zbiranja podpisov »Za manj otrok v skupini, za večjo kakovost predšolske vzgoje!« Namen akcije je s podpisi podpore vseh zaposlenih v predšolski vzgoji in staršev vrtčevskih otrok doseči, da bi ukinili možnost občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka.
Kot je Marjana Kolar še poudarila, že iz Bele knjige za vzgojo in izobraževanje iz leta 2011 izhaja, da razmerje med strokovnimi delavci in številom otrok v oddelku ni zadovoljivo, in je bilo med drugim predlagano zmanjšanje števila otrok v skupini. Prav tako je v lanskoletnem predlogu Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 med ukrepi za posodobitev sistema predšolske vzgoje izrecno predlagan ukrep, da se 17. člen Zakona o vrtcih spremeni tako, da se ukine fleksibilni normativ (možnost dodatnih 2 otrok v oddelku). Dodatno je izpostavila, da je delovna skupina za pripravo predlogov sprememb normativov, ki se je sestajala od leta 2023 in je bila sestavljena iz predstavnikov zaposlenih, vodstev in resornega ministrstva, ukinitev možnosti dodatnih dveh otrok podala kot ključen in nujen predlog sprememb normativov. Ta predlog ob še nekaterih drugih, ki jih je skupina pripravila, nato v predlogu novele zakona o vrtcih nato ni bil upoštevan. Marjana Kolar je podčrtala še, da obstaja za ukinitev možnosti povečevanja števila otrok v oddelkih veliko strokovnih argumentov, ki so povezani z izvajanjem vzgojnega dela in koristjo otrok, kar je sindikat dodatno okrepilo v odločitvi, da vztraja pri tem, da mora biti možnost občin, da v oddelkih vrtcev povečujejo število otrok, ukinjena.
V nadaljevanju novinarske konference so članice predsedstva Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz, ki so zaposlene v javnih vrtcih po Sloveniji, spregovorile o tem, kako se povišani normativ konkretno odraža pri njihovem delu. Poudarile so, da več otrok v skupinah pomeni manj priložnosti za individualno delo, kar neposredno negativno vpliva na razvojne možnosti otrok. To je po njihovih besedah še zlasti pereče ob povečanem številu otrok priseljencev in otrok s posebnimi potrebami, otrok s čustveno-vedenjskimi težavami ipd., ki so vključeni v slovenske vrtce. Opozorile so tudi na kadrovske težave, saj številni mladi zaradi zahtevnih pogojev dela v poklicu ne vztrajajo, starejše zaposlene pa se upokojujejo, ter podčrtale, da je povsem nedopustno, da odločevalci skušajo varčevati na najmlajših, obenem pa se pogosto pohvalijo s kakovostjo predšolske vzgoje v Sloveniji.
Jolanda Borovnik (Vrtec pri OŠ Rače)
Karmen Kasesnik (Vrtec Velenje)
Hermina Valenčič (Vrtec Koper)
Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sviz, je pred novinarkami in novinarji povzel, da je aktualni predlog sprememb in dopolnitev Zakona o vrtcih (ZVrt-H) v precej pomembnih elementih pripravljen dobro, za sindikat pa je povsem nesprejemljivo, da bi bilo uzakonjeno povečanje števila otrok v oddelkih. Normativ je bil v zakonu začasno in opredeljen kot izjema, zdaj pa postaja ključni argument za njegovo ohranjanje zmanjševanje stroškov. Resorno ministrstvo in vlada kategoričnemu nasprotovanju Sviza nista prisluhnila, zato bo sindikat uzakonitev povišanega normativa skušal preprečiti z zbiranjem podpisov podpore med zaposlenimi v slovenskih javnih vrtcih in starši predšolskih otrok.
Akcijo zbiranja podpisov »Za manj otrok v skupini, za večjo kakovost predšolske vzgoje!« bomo sklenili 16. maja 2025, nadaljnje aktivnosti pa bomo zatem v sindikatu predstavili na še eni novinarski konferenci.
